Proces produkcji poligraficznej, w tym także produkcji papierowych artykułów piśmiennych umownie dzielimy na trzy podstawowe etapy: prace przygotowawcze do druku, druk offsetowy oraz obróbkę introligatorską. Nawet jeśli produkt podlega tylko jednemu z trzech wymienionych etapów, praca nad nim wymaga wykonania wielu czynności.
W fazie przygotowania do druku uwzględnia się wszystkie założenia technologiczne, zarówno edytorskie jak i drukarskie z obróbką introligatorską włącznie. Bardzo często ta faza decyduje o powodzeniu całego przedsięwzięcia produkcyjnego.
Po opracowaniu graficznej strony produktu (wydawnictwa), dokonuje się naświetleń CTP na płytach zwanych płytami offsetowymi.
W fazie druku offsetowego następuje, przy użyciu farb drukowych, przeniesienie obrazu z płyty offsetowej najpierw na gumę offsetową, a następnie z gumy na papier.
Końcowym etapem produkcji jest obróbka introligatorska obejmująca swoim działaniem wiele czynności wykonywanych ręcznie jak i maszynowo. Jedynie szeroka gama maszyn i urządzeń pozwala na wykonanie czynności introligatorskich począwszy od krojenia papieru, falcowania, szycia przez wykonanie opraw miękkich, półtwardych, twardych, aż po uszlachetnianie w postaci foliowania czy złocenia.